Պտղավան գյուղում ձևավորվել է կամավոր հրշեջ-փրկարարական խումբ
Տավուշի մարզի Պտղավան գյուղում ձևավորվել է կամավոր հրշեջ-փրկարարների խումբ, որն արդեն պատրաստ է գործի անցնել։ Նրանք վերապատրաստվել են Ներքին գործերի նախարարության Լուսակերտի ուսումնաբազայում և երկօրյա ուսումնավարժանքի ընթացքում գործնականում ցուցադրեցին են իրենց հմտությունները։ Կամավոր հրշեջ-փրկարարների պատրաստվածությունն ու արդյունավետ աշխատանքը գոհացուցիչ է բնութագրում փորձառու փրկարար, ֆրանսիացի փորձագետ Բերնարդ Ժանինին, ով առաջին անգամ Հայաստան է եկել 1988 թվականին՝ Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ, օգնության հասած միջազգային մասնագետների կազմում։
Կամավորական փրկարարական շարժման զարգացման նպատակով Ավստրիական զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայությունն Ավստրիական Կարմիր խաչի հետ իրականացնում է «Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին արձագանքման կամավորական ծառայության ինստիտուցիոնալիզացում» ծրագիրը։ Այն ուղղված է Հայաստանի մարզերում քաղաքացիական պաշտպանության համակարգերի ամրապնդմանը՝ կամավորական կարողությունների զարգացման միջոցով։ Պտղավանի կամավորական հրշեջ-փրկարարական հենակետը կարևոր նշանակություն ունի համայնքում, քանի որ այն սպասարկում է Նոյեմբերյանի մի շարք բնակավայրեր՝ Պտղավան, Հաղթանակ, Լճկաձոր, Արճիս, Այրում, Բագրատաշեն, Դեղձավան և Դեբեդավան։
Նախագծով ամրապնդվում են գործող կամավորական խմբերի կարողությունները, վերանորոգվում են հրշեջ ավտոմեքենաները, անգարները, իսկ փրկարարներն ապահովվում են անհրաժեշտ սարքավորումներով։ Այս կերպ միավորվում են համայնքային ուժերը և կամավորները պատրաստ են աջակցել և պաշտպանել իրենց բնակավայրերն ու բնակչությանը՝ արտակարգ իրավիճակում։