Խաշթառակ գյուղի կամրջի վերականգման աշխատանքները նախագծման փուլում են․ ի պատասխան Տավուշ Մեդիայի հարցադրմանը, հայտնեց Իջևան համայնքի ղեկավար Ա․ Ճաղարյանը։
«Խաշթառակի կամրջի մասով աշխատանքներն նախագծման փուլում են, իսկ աղետների ռիսկերը կանխարգելելու աշխատանքներն ընթանում են։ Վերջերս Աղստև գետի մաքրման աշխատանքն ենք սկսել, արդեն իսկ մաքրվել է գետի մի մասը, շուտով այն կշարունակվի Իջևան քաղաքից մինչև «Կայանավանի» հարակից տարածք», – նշեց Իջևանի համայնքապետը։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի մայիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերը, գարնանային հեղեղումների հետևանքով վնասվեց Խաշթառակ գյուղի կամրջի հենասյունն ու մասնակի փլուզվեց։ Շաբաթների ընթացքում նկատելի է դարձավ կամրջի դեֆորմացումը։
Կառուցվեց ժամանակավոր կամուրջ, որը նույն տարվա հուլիս ամսվա վերջին տեղումների հետևանքով մասնակի վնասվեց։ Ժամանակավոր կամրջի շինարարության արժեքը մոտ 32 մլն դրամ է կազմել։ Արդյունքում այն օգտագործվում է Խաշթառակ ու Լուսահովիտ գյուղերի բնակիչների համար: